طراحی اتاق نمک

طراحی اتاق نمک تجاری و تفریحی، ساخت کلینیک نمک درمانی، طرح توجیهی اتاق نمک، خرید دستگاه هالوژنراتور، ساخت اتاق نمک به شکل غار نمک.

طریقه ساخت اتاق نمک

قبل از شروع طراحی اتاق نمک باید اطلاعاتی در مورد نحوه بهره‌برداری از این فضا داشته باشیم و مشخص شود که نوع کاربری درمانی خواهد بود یا تجاری؟

چرا که استفاده این دو بسیار متفاوت خواهد بود و نوع دکورچینی و آماده سازی و نتیجتا طراحی آنها با یکدیگر متفاوت است!

اما اگر اتاق نمک شما برای استفاده های درمانی است باید توجه داشته باشید که نمک درمانی دارای دو روش خشک و مرطوب است.

نمک یک ماده ضده عفونی کننده طبیعی، ضد میکروب و باکتری است و خواص درمانی آن از هوای مرطوب قوی تر است.

طراحی اتاق نمک

یک وسیله پزشکی به نام هالوژنراتور در اتاق نمک وجود دارد که ذرات نمک میکروسکوپی را در اتاق پراکنده می‌کند و شرایط آب و هوایی در طراحی اتاق نمک خشک باید رطوبت خاصی را تامین کند.

تهیه تجهیزات و دکوراسیون مناسب مهم است  و طراحی یک اتاق نمکی به همان اندازه مهم است که نمک ها و یا تاسیسات باید درست نصب و تنظیم شوند و شرایط لازم برای جلسات درمانی موثر را برآورده کند.

بسته به دامنه پروژه ، ما اغلب نیاز داریم که مستقیما با معماران ، پیمانکاران و دیگران ارتباط برقرار کنیم و دانش ، اطلاعات ، رهنمودها و جزییات لازم برای برآورده کردن مشخصات مورد نیاز را داشته باشیم اما شما پیش از هر اقدامی می‌توانید به صورت کاملا رایگان از تجربیات تیم قدرتمند هالیتو در زمینه ساخت اتاق نمک بهره ببرید.

پیش از شروع ساخت اتاق نمک جالب است بدانید استفاده از اتاق نمک محدود به دوران و عصر حاضر نیست و در کتب تاریخی نقل شده هالوتراپی یا نمک درمانی، از قدیم توسط پزشکان و فیلسوفان برای تنفس، پوست و سایر موارد بهداشتی توصیه شده است.

طراحی اتاق نمک

نمک یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی ، ضد التهاب ، ضد میکروب و ضد باکتری است و حاوی ۸۴ عنصر و عناصر کمیاب در بدن انسان است و باعث شده که خواص درمانی آن حتی از هوای مرطوب قوی تر باشد.

شرایط آب و هوایی نیز در نحوه طرای و ساخت اتاق های نمکی تاثیر مستقیم دارد و باید در نظر گرفته شود همچنین سیستم های گرمایش از کف و نوع نوردهی در این فضا نیز تعیین کننده است.

هر چه این عوامل بهتر رعایت شود و طبق اصول اجرا شود اتاق نمک شما به مانند یک غار طبیعی عمل خواهد کرد و مشتریان شما با رضایت بیشتری در مجموعه نمکی شما حضور پیدا خواهند کرد.

یادداشت

با یک طراحی هوشمندانه می‌توان بالاترین حد اثر بخشی نمک را به مشتریان نشان داد که نتیجتا افزایش درآمد مجموعه را به دنبال خواهد داشت

شاید اگر از کارگران و برده ها در ۱۰۰ قبل برای استخراج سنگ نمک از معادن استفاده نمی‌شد اکنون راز موفقیت غار نمک تاکنون سر به مهر می‌ماند.

نصب و طراحی اتاق نمک  برای شروع ارائه درمان نمک به مشتریان و میهمانان حرکتی پیشرو می‌باشد. هنگامی که اتاق نمک آماده استفاده است باید نوع خدماتی که می‌خواهید ارائه دهید را مشخص کنید در حالی که این موضوع اغلب در مرحله طراحی استراتژیک پروژه در نظر گرفته می‌شود این جنبه بر روش های تاکتیکی و خاص تمرکز دارد که شما می‌خواهید از آن استفاده کنید.

بسیاری از اتاق های نمک در استخرها احداث می‌شود که ایده بسیار هوشمندانه ای است چرا که طبیعتا پس از یک شنای بسیار عالی ریلکس کردن در محیطی نمک مانند حس فوق العاده‌ای را به همراه خواهد داشت.

ساخت اتاق های نمکی می‌تواند بر طبق مقادیر خاصی از غلظت نمک، اندازه ذرات نمک و مدت زمان ماندن در آنجا برنامه ریزی و استفاده شود.

طراحی اتاق نمک

این پارامترها بر نوع جلساتی که می‌توانید انجام دهید تاثیر می‌گذارند بسته به برنامه ها و میزان افراد در اتاق ، شما می‌توانید دمای اتاق را نیز متناسب با حضور افراد تنظیم کنید.

توجه داشته باشید شما به عنوان کسی که یک کلینیک نمک درمانی دارد ماموریت فراهم کردن فضایی زیبا و آرامش بخش برای لذت بردن از مزایای استفاده از نمک درمانی خشک و ایجاد یک تجربه آرامش بخش است که همه حواس شما را به خود جلب می‌کند.

نمک درمانی چیست؟

نمک درمانی یک داروی طبیعی است که شامل استنشاق نمک خشک در یک محیط راحت و کنترل شده است  به صورتی که شما با نشستن و استراحت در آن می‌توانید از مزایای آن استفاده کنید  برای انجام این وظیفه از یک وسیله پزشکی خاص به نام هالوژناتور  استفاده می‌شود که ذرات نمک را در حد میکروسکوپی در اتاق پراکنده می‌کند و این ذرات در اعماق مجاری هوایی و ریه های افراد نفوذ کرده روی پوست شما نیز فرو می‌روند.

نمک درمانی مناسب برای نوزادان ، کودکان و بزرگسالان می‌باشد و می تواند فضایی را ایجاد کند که سبب بهبود تنفس افراد خواهد شد.

یادداشت

اتاق نمک برای افراد مبتلا به آسم بسیار مفید است و تا حد زیادی تنگی نفس را بر طرف می‌کند

فواید نمک درمانی برای اولین بار در سال ۱۸۴۳ در لهستان کشف شد، جایی که کارگران معادن نمک زیر زمینی کمتر دچار مشکلات تنفسی شدند.

جایی که ذرات نمک به وفور در فضای معادن موجود بود و وجود هرگونه ویروسی را از بین می‌برد به همین جهت کارگران معادن نمک همواره سالم و سرحال بودند.

طراحی اتاق نمک

استفاده از نمک برای درمان و کلینیک های نمک درمانی یک روش درمانی تکمیلی است که به عنوان داروهای معمولی طراحی شده است مانند بسیاری از جنبه های یک سبک زندگی سالم ، ثبات در انجام این کار بسیار مهم است.

نمک درمانی باید به عنوان یک درمان مداوم در نظر گرفته شود که بخشی از درمان سنتی است توصیه می‌کنیم قبل از شروع نمک درمانی با پزشک معالج خود صحبت کنید.

خواص درمانی نمک

هالوتراپی (کلمه ای یونانی به معنای نمک درمانی) می‌تواند شامل هر دو روش نمک خشک و مرطوب باشد. درمان های نمکی مرطوب شامل برخی از داروهای معمول در منزل است ، مانند گلدان های خالص و محلول‌های نمکی قابل استنشاق اما نمک درمانی به روش خشک بیشتر اختصاص به موارد استفاده از نمک در اتاق های نمکی دارد جایی که ذرات ریز نمک توسط هالوژنراتور در هوا پخش می‌شود.

طبق اعلام انجمن نمک درمانی آمریکا ، امراض زیر با هالوتراپی یا نمک درمانی تا حد قابل قبولی قابل درمان و یا کنترل است که از این میان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • آسم
 • آلرژی
 • سرماخوردگی
 • برونشیت
 • سینوزیت
 • عفونت گوش
 • افراد سیگاری سرفه می کنند
 • پسوریازیس
 • خارش
 • اگزما
 • تورم و التهاب
 • درماتیت
 • پوست خشک و پوسته پوسته
 • آکنه
 • راش
 • پیری پوست

به یاد داشته باشید ، همیشه قبل از شروع هرگونه روش درمانی یا معالجه جدید، باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود مشورت کنید.

طراحی اتاق نمک

کلینیک نمک درمانی چه کاربردی دارد؟

آیا دیده‌اید که بعد از چند روز دراز کشیدن در ساحل بهتر و عمیق تر نفس می‌کشید؟  دقیقا اتاق های نمک درمانی یا همان کلینیک نمک درمانی نیز همین عملکرد را دارد و چنین حس و حالی را به شما منتقل می‌نماید.

تعداد معادن نمک بسیار زیادی در جهان وجود دارد و اکثر افراد در شرایطی نیستند که به سمت این معادن حرکت کنند تا به طور مرتب در هوای شور غارهای نمکی تنفس کنند بنابراین لازم بود چنین محیطی در فضای روزمره و ماشینی فعلی ایجاد شود لذا کلینیک های نمک درمانی موضوع استفاده از غار نمک و آن حس و حال را برای همه افراد بسیار راحت و آسان کرده‌اند.

طراحی اتاق نمک

به این ترتیب اتاق های نمکی ، غارهای نمکی در کشورهای لهستان، آلمان، اوکراین و شوروی سابق ایجاد شدند و از ابتدای دهه ۹۰ به سراسر دنیا گسترش پیدا کردند.

یادداشت

استفاده از اتاق نمک درمانی به ابتدایی ترین شکل آن حدود ۱۰ سال است که وارد کشورمان ایرن شده است

تجهیزات اتاق نمک

در اصل ، یک اتاق نمک – یا غار نمکی – فضایی محصور با غلظت نمکی و تهویه نمک است در حالی که در این فضا ، درمان شوندگان ذرات نمکی ریز را که توسط دستگاهی به نام هالوژنراتو در هوا قرار می‌گیرد تنفس می‌کنند.

این ذرات به اندازه کافی کوچک هستند که در ریه ها تنفس می‌شوند و این برای  سلامت تنفسی دارای مزیت بالقوه‌ای است.

اتاق های نمک درمانی حتما باید کف آن نمک مخصوص پاشیده شود در غیر اینصورت معانی درمانی را از دست خواهند داد اما یک سوال ممکن است من قصد داشته باشم سالن ماساژ یا آرایشگاه خود را دکور نمکی بزنم آیا نیاز است که حتما کف آن نمک باشد؟!

پاسخ به این سوال منفی است و قرار نیست در هر کسب و کاری کف اتاق نمک پاشیده شود چرا که می‌توان از خواص نمک به انحاء مختلف بهره‌مند شد یعنی ما می‌توانیم دیوارهای محل کار خود را با آجر نمک های درمانی بسیار زیبا دکور بزنیم و علاوه بر زیبایی بسیار فراوان خواص درمانی آن را نیز به محل کار خود وارد کنیم!

طراحی اتاق نمک

از این دست ایده‌ها بسیار زیاد است که می‌توان به اختصار به برخی از آنها اشاره کرد:

 • لابی هتل
 • اتاق خواب
 • سالن پذیرایی
 • سالن اجتماعات
 • میزهای کانتر

در نظر داشته باشید که از مزایای بیشمار سنگ نمک به اشکال گوناگون می‌توانید در زندگی روزمره خود بهره ببرید و این بهترین هدیه‌ای است که به بدن و سلامت تن خود می‌دهید چرا که ممکن است نتوانید همیشه به دامن کوه و جنگل بروید اما با یک حرکت هوشمندانه می‌توانید چنین فضایی را وارد محل کار و زندگی خود کنید!

ایده اصلی استفاده از سنگ نمک برای دکور در فضای اطراف شاید به ۱۰۰ سال هم نرسد و داستان از جایی آغاز شد که دانشمندان پی بردند سنگ نمک می‌تواند مانند یک موجود زنده به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد و حتی خواص خود را به محیط تزریق کند همان کاری که با نام انتشار یون منفی آن را می‌شناسیم!

طراحی اتاق نمک

طبق مطالعات انجام شده یون های منفی تقویت کننده خلق و خوی و کاهش فشار روانی را در اطراف ما آزاد می‌کنند البته این امر می‌تواند یک فضای آرامش بخش را نیز ایجاد کند چرا که هر محیطی که خالی از انرژی منفی باشد طبیعتا آرامش را به دنبال دارد.

یادداشت

توجه داشته باشید که یون منفی بر خلاف اسمی که دارد همواره آرامش را به همراه دارد مانند محیط جنگل و لب دریا که مملو از یون منفی است

نحوه انجام یون درمانی

استفاده از ذرات شارژ منفی هوا برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها را یون درمانی می‌گویند به صورتی است که مولکول های هوا به طور دائمی در حال یونیزه شدن می‌باشند.

یون ها موجب افزایش گردش خون می‌شود و به شادابی شما کمک می کند و نیز باعث می‌گردد متابولیسم سوخت و ساز بدن بالا رود.

بدن انسان ها مملو از فلزاتی هم خانواده یون ها است مانند سدیم ، کلسیم ، پتاسیم و در انجام یون درمانی دستگاه های مولد یون را به دو روش می توان به کار گرفت:

 1. در روش اول افزودن یون ها به هوای تنفسی اتاق
 2. دومین روش هدایت دستگاه به مکان بیماری می‌باشد

طراحی اتاق نمک به صورتی است که دارای نور کم نور و بدون تلفن است و محیطی آرام را برای شما فراهم می‌کند تا در زمان کمی بیشترین حس آرامش را داشته باشید.

شما قادر خواهید بود به مدت ۴۵ دقیقه بی وقفه ذهن خود را به استراحت برسانید که تا مدتها این آرامش همراه شما خواهد بود.

طراحی اتاق نمک

تعریق داخل اتاق نمک بسیار طبیعی است و بدن به عنوان یک واکنش منظم مشغول به سم زدایی از خود می‌شود حتی دردهای موضعی مانند پشت گردن و یا دنده‌ها نیز با آرامشی که کسب می‌کنید متوجه خواهید شد که درمان شده است.

به طور کلی استفاده از اتاق نمک یک تجربه هیجان انگیز است که پیشنهاد ما این است حتما یکبار آن را امتحان کنید.

طرز استفاده از اتاق نمک

وقتی به جلسه نمک درمانی می‌روید لباس راحتی و گشاد بپوشید اتاق نمک درمانی اینگونه است که نیاز به چنین پوششی در آن احساس می‌شود.

شما می خواهید آرام باشید و نباید محدود باشید بیشتر مکان ها برای پوشاندن پاهایتان کفشی به شما می‌دهند. بعضی از جاها ممکن است برای محافظت از یکپارچگی نمک لباس و توری به شما بدهند.

اگر برای درمان های پوستی به جلسه‌ای می‌روید پوشیدن لباس هایی را که پوست را در معرض دید قرار می‌دهد ، مانند آستین کوتاه و شلوارک را در نظر بگیرید.

اگر صاحب یک کلینیک نمک درمانی هستید پیشنهاد می‌شود حتما برای گذراندن وقت مشتریان خود موسیقی های آرام بخش را نیز در نظر بگیرید یا با خلاقیت بیشتر صداهای دریا و جنگل را در قالبی بسیار زیبا پخش کنید و بر روی یک تلویزیون بزرگ مناظر بسیار جذابی از جنگل های سرسبز را پخش کنید طبیعتا حس و حال بسیار مثبتی را به افراد حاضر در جلسه منتقل خواهد کرد.

طراحی اتاق نمک

نحوه تزیین اتاق نمک

نحوه تزئین و دسترسی شما به اتاق هالوتراپی تا حد زیادی به نحوه استفاده شما بستگی دارد البته هدف اصلی از این نوع فضای تنفس، انتقال نمک به شیوه خشک به درون بدن و یا روی بدن است که هالوژنراتور چنین امری را برای شما ممکن کرده است و حتی تنفس شما را نیز پوشش داده و بهترین حالت ممکن را ایجاد خواهد کرد.

برای استفاده و بهره‌گیری بیشتر از اتاق های نمک حتما برای تزیین آن از آباژورهای سنگ نمک درمانی نیز استفاده کنید که بهترین نمونه های آن که حاصل برش زدن سنگ نمک درمانی است توسط مجموعه سنگ نمک هالیتو در ایران تولید و عرضه می‌شود.

یادداشت

اطلاعات کاملتر درباره طراحی اتاق نمک را اینجا ببینید

اگر قصد دارید فرزندانتان از این فضای نمکی استفاده کنند برای اینکه حوصله شان سر نرود می‌توانید اسباب بازی‌هایشان را نیز به همراه ببرید.

طراحی اتاق نمک

به عنوان یک پیشنهاد بسیار جالب برای سرمایه گذاران خیلی خوب است که در مهدکودک خصوصی خود از اتاق نمک استفاده کنید و یک اتاق را به این کار اختصاص دهید چرا که بازی کردن در محیطی نمکی علاوه بر جذابیت بسیار فراوان برای کودکان از طرفی سبب سلامتی و بهبود تنفس آنها نیز خواهد شد موضوعی که در شهرهای بزرگ با حجم وسیع آلودگی هوا بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *