سنگ نمک برای دام

فروش عمده سنگ نمک صادراتی برای دام، سنگ نمک کلوخه برای گاو و گوسفند، سنگ نمک مکعبی و گردی با بسته بندی کارتنی و صادراتی، ارسال سنگ نمک به صورت فله و کیسه جامبو یا کیسه ۵۰ کیلویی به انتخاب مشتری.

نمک برای تولید دان مرغ

سنگ نمک دام و طیور یکی از عناصر بسیار حیاتی برای رشد، حیات و باروری دام و طیور است یکی از اهداف مهم مرغداری‌ها افزایش پرورش مرغ می‌باشد؛ برای افزایش پرورش مرغ و پرورش مرغ‌های بارور و پروار نیاز به یک جیره غذایی غنی‌شده از مواد معدنی است.

یکی از نیازهای اساسی طیور نیاز به سدیم و کلر می‌باشد که برای حفظ شیب الکتروشیمیایی بافت‌ها، هضم مواد غذایی، جذب مواد معدنی از روده به خون، باروری و افزایش تخم‌گذاری بدان نیازمند می‌باشند و به همین منظور مقداری از سنگ نمک دام و طیور تولید شده در کشور برای تولید دان مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ نمک برای دام

مرغداری‌هایی که به جیره غذایی غنی از نمک توجه نداشته باشند و در جیره‌های غذایی برای مرغ‌ها از نمک مخصوص دام و طیور استفاده ننمایند، باید شاهد اختلالاتی چون آماس مغزی، حمله ناگهانی بیماری‌ها و افزایش مرگ و میر ناگهانی در میان مرغ‌ها باشند که طبعا کاهش چشمگیر تخم‌گذاری و افزایش ناباروری از دیگر معایب کمبود نمک در جیره غذایی مرغ‌ها است.

مقدار طلایی نمک دان مرغ به ازای هر تن جیره ۳ کیلوگرم می‌باشد یعنی در واقع ۱۵ صدم درصد تا ۱۸ صدم درصد مقدار نمک دان مرغ در هر جیره غذایی می‌باشد.

اگر در مرغداری‌ها شاهد علائمی چون کاهش وزن شدید مرغ‌ها، بی حالی، چرت زدن‌های بی مورد و پی در پی مرغ ها، کاهش نمودار رشدی آنها و ضعف عضلانی طیور بودید؛ باید مقدار نمک داده شده به طیور را مورد بررسی قرار دهید.

سنگ نمک برای دام

این مورد را مد نظر داشته باشید که کمبود نمک به مراتب عوارض جبران‌ناپذیرتری را نسبت به نمک زیاد در پی دارد زیرا نمک زیاد در خوراک طیور فقط باعث شل شدن مدفوع و اسهال طیور خواهد شد.

به طور معمول نمک مورد استفاده برای غذای دام و طیور از نوع نمک تصفیه شده بدون ید که گرانترین نوع نمک است می‌باشد یا از ارزانترین نمک که نمک پودری شبیه آرد است استفاده می‌شود البته اینکه از کدام نمک استفاده کنید بستگی به بودجه شما و همچنین نتیجه‌ای که از مرغداری خود انتظار دارید نیز باز می‌گردد.

سنگ نمک برای دام

علت نمک دادن به گوسفندان چیست؟

شاید در دامداری‌ها مشاهده کرده باشید که در کنار آغل گوسفندان بلوک‌های لیسیدنی نمک نیز قرار می‌دهند؛ آیا تا به حال برای شما سوال شده است که علت نمک دادن به گوسفندان چیست؟

سنگ نمک به طور فراوان در کشورمان و از معادن مختلفی استخراج می‌شود که بالاترین کیفیت آن متعلق به معادن گرمسار استان سمنان است.

سنگ نمک برای دام

بدون وجود سنگ نمک یا نمک کافی در جیره غذایی گوسفندان هورمون‌های گوسفندان دچار به هم ریختگی شده و در نتیجه با کاهش باروری در گله مواجه خواهیم شد و علائمی چون:

  • کاهش شیر گوسفندان
  • اختلالات گوارشی مانند اسهال شدید
  • عدم انقباض ماهیچه‌ها
  • به هم خوردن تعادل بدن

از جمله عوارض عدم استفاده از سنگ نمک در دامداری است.

همچنین از دلایل مهم ناباروری به هم ریختگی سیستم هورمونی در حیوان است، تقویت عملکرد سیستم عصب و عضله از دیگر فواید نمک دادن به گوسفندان می‌باشد. بسیاری از بیماری‌هایی که در گله‌ها مشاهده می‌شود؛ نتیجه عدم جذب پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه لازم در گوسفندان است برای اینکه گوسفندان با کمبود پروتئین و اسیدهای آمینه در بدن مواجه نشوند و بتوانند عملکرد بدن خود را به خوبی تنظیم نمایند؛ نیازمند سدیم و کلر برای جذب بهتر اسیدهای آمینه می‌باشند که در این زمینه استفاده از سنگ نمک طبیعی بهترین راه حل است که هیچگونه عوارضی را نیز در پی ندارد.

یادداشت

به یاد داشته باشید اگر دام ها با کمبود نمک مواجه شوند باید شاهد افزایش بیماری‌ها و مرگ و میر ناگهانی در گله باشیم‌.

برای افزایش اشتهای گله گوسفندان استفاده از سنگ نمک یک الزام برای گوسفندان است و از طرفی ارزان ترین، مقرون به صرفه‌ترین، راحت ترین و مؤثرترین راه ممکن نیز می‌باشد.

برای اینکه گوسفندان با مشکلات قلبی مواجه نشوند و ضربان قلب آنها منظم باشد باید بتوانند سدیم بدن خود را تامین نمایند که در این خصوص نیز سنگ نمک دامی بهترین کمک حال دامپروران و گاوداران خواهد بود.

افزایش جذب منوساکاریدها از دلایل دیگر نمک دادن به گوسفندان می‌باشد و تنظیم اسیدیته خون، انقباض ماهیچه‌ها، متعادل بودن مواد معدنی بدن دام ها از دیگر فواید دادن سنگ نمک به دام است.

سنگ نمک برای دام

بسیاری از دام ها با بیماری های گوارشی خصوصاً عفونت های گوارشی مانند عفونت دهان، زبان، عفونت مری، روده و معده مواجه می‌شوند، استفاده از سنگ نمک دام جلوی بیماری‌های عفونی را می‌گیرد.

دستگاه گوارشی دام برخی اوقات دچار کرم شده که مشکلاتی را برای دام ها به وجود می‌آورد، اگر در جیره غذایی دام ها به اندازه کافی از سنگ نمک استفاده شود دام ها دچار کرم در دستگاه گوارش نخواهند شد.

لیسیدن در و دیوار یا پلی یوری از عوارض کمبود سنگ نمک دام است که با گذاشتن سنگ نمک در آخور حیوان این مشکل مرتفع خواهد شد.

انواع سنگ نمک برای دام

سنگ نمک گاوداری از آنجا که برای مصرف دام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید کیفیت و مرغوبیت مشهودی داشته باشد و در برش‌ها و اندازه‌های مختلف تولید شده و برای فروش آماده می‌شود.

خرید سنگ نمک برای دام باید از مجموعه‌های معتبر صورت پذیرد؛ از آنجا که در هنگام خرید سنگ نمک دامی باید به دنبال ویژگی‌های مشخصی باشید و در این میان استفاده از نوع مرغوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا یک سری از این ویژگی‌های مهم را بیان می‌کنیم.

سنگ نمک دامی مرغوب باید حتی الامکان فاقد منیزیم باشد چرا که منیزیم بر افزایش شیر و چربی دام اثر منفی دارد و مانع پروار شدن حیوانات به اندازه مطلوب خواهد شد.

سنگ نمک برای دام

از طرفی دیگر وجود مقدار آهن بیش از اندازه در سنگ نمک نیز  برای دام مضر است و باید از خرید اینگونه سنگ ها اجتناب کنید.

همواره به خاطر داشته باشید بیشترین میزان آهن را سنگ نمک های قرمز رنگ به همراه دارند لذا از خرید اینگونه سنگهای نمکی برای خوراک دام اجتناب کنید.

یادداشت

سنگ نمک قرمز مقدار آهن بسیار زیادی دارد و مناسب خوراک دام نیست

سنگ نمک‌های دامی دارای انواع مختلفی از جمله موارد زیر است:

  • سنگ نمک سفید
  • سنگ نمک سفید یک دست
  • سنگ نمک سفید رگه دار
  • سنگ نمک سیاه

شاید تعجب کنید که در بین گزینه‌ها سنگ نمک سیاه نیز وجود دارد اما خاطرنشان می‌سازد سنگ نمک سیاه فاقد هرگونه منیزیم است و از طرفی اگر این سنگ را خرد کنیم درون آن از کریستال‌های سفید تشکیل شده است که تصویر آن را در پایین مشاهده می‌کنید

سنگ نمک برای دام

البته اگر از نظر بودجه‌ای مشکلی نداشته باشید طبیعتا ما خرید سنگ نمک سفید ممتاز را به شما پیشنهاد می‌دهیم چرا که علاوه بر نداشتن منیزیم، سدیم بسیار بالایی نیز دارد و طبیعتا هر چقدر نمک سفیدتر باشد درصد خلوص آن بیشتر بوده و هر چقدر درصد خلوص نمک بیشتر باشد؛ تاثیر بهتر و بیشتری بر روی عملکرد سیستم‌های عصبی، ماهیچه‌ای، سیستم هورمونی، سیستم قلب و عروق، سیستم گردش خون و دستگاه گوارش خواهد گذاشت.

سنگ نمکی که از تونل‌های نمکی توسط مجموعه هالیتو استخراج می‌شود بهترین نوع سنگ نمک دامی می‌باشد؛ سنگ نمک سفید ممتاز هالیتو دارای درصد خلوص ۹۹٫۵ درصد بوده و این یعنی حتی درصد خلوص آن از نمک‌های فراوری شده در کارخانه‌های نمک خوراکی نیز بیشتر می‌باشد.

هر چقدر نمک سفیدتر باشد درصد بالاتری سدیم داشته و سدیم بالاتر و بیشتر باعث تقویت عضلات دام‌ها شده و در نتیجه ماهیچه دام ها حجم بیشتری پیدا می‌کند.

سنگ نمک برای دام

علاوه بر نمک سفید می‌توان از نمک نیمه سفید نیز به عنوان نمک دام و طیور استفاده کرد، این نوع نمک نیز می‌تواند نیاز دام و طیور به سدیم و کلر را برطرف نماید اما تاثیری که نمک سفید بر عملکرد دستگاه‌ها و سیستم‌های بدن گله ها خواهد داشت به مراتب بیشتر از نمک نیمه سفید خواهد بود.

یادداشت

 یکی دیگر از دلایلی که همواره پیشنهاد می‌شود از سنگ نمک استفاده شود و دلیل برتری آن نسبت به نمک، این است که حیوانات می‌دانند که به چه اندازه باید از سنگ نمک استفاده کنند اما در خصوص اضافه نمودن نمک به جیره غذایی طبیعتا ممکن است مقدار آن کمتر یا بیشتر شود.

یادداشت

بلوک‌های لیسیدنی که شفاف، صاف، بدون تیزی و بریدگی باشند و از کوهستان‌های نمک استخراج شده باشند، کیفیت بیشتری خواهند داشت.

صادرات سنگ نمک دام

جالب است بدانید که ایران یکی از صادرکنندگان بزرگ سنگ نمک دام است و مجموعه هالیتو سنگ نمک های برش خورده را به زیباترین شکل و در بسته بندی کارتن تهیه و ارسال می‌کند.

سنگ نمک های دامی هالیتو به دو صورت مکعبی و گردی جهت خوراک دام آماده می‌شوند که با تمام رقبای خود در بازارهای بین المللی به خوبی توان رقابت دارند.

عامل قیمت در صادرات سنگ نمک بسیار حائز اهمیت است که از حیث با توجه به نوسانات ارزی کشورمان ایران در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

سنگ نمک برای دام

بیشترین میزان صادرات سنگ نمک دام به کشورهای چین، روسیه، قطر، کویت، امارات و عراق صورت می‌گیرد.

کشور ایران از لحاظ تنوع معادن نمک در جهان رتبه هشتم و از لحاظ تولید و استخراج نمک صنعتی در جهان جزو ۷ کشور اول می‌باشد با این حال ایران می‌تواند با صادرات سنگ نمک دام ارز قابل توجهی را وارد کشور نماید.

به دلیل وجود معادن نمک در شهرهایی چون گرمسار و سمنان، دور بودن معادن نمک از شهرک‌های صنعتی، درصد خلوص بالای نمک که در برخی از مناطق به ۹۹ و نیم درصد می‌رسد، عدم وجود فسیل‌های حیوانات در معادن سنگ نمک ایران، وجود معادن سنگ نمک ایران در مناطق پاک، یکدست بودن بلوک‌های نمکی استخراج شده از معادن سنگ نمک ایران، درصد بالای سدیم و فاقد آهن و منیزیم بودن بلوک های نمکی استخراج شده از معادن سنگ نمک ایران از مهم ترین دلایل صادرات سنگ نمک ایران به کشورهای مختلف می‌باشد.

سنگ نمک برای دام

فواید سنگ نمک دام

در سطور بالاتر به صورت مفصل درباره مزایای فراوان سنگ نمک برای دام صحبت شد و در پایان باید ذکر شود طبیعتا برای راه اندازی بک دامپروری یا گاوداری هزینه های فراوانی صورت گرفته و سرمایه گذار همواره تلاش می‌کند که در کوتاه ترین زمان سرمایه خود را بازگشت داده و بیشترین حد ممکن نیز سود ببرد که چنین چیزی طبیعی است با این اوصاف اگر در مزرعه دامپروری خود از وجود سنگ نمک غافل شوید طبیعتا نخواهید توانست در بازه زمانی کوتاه به این هدف برسید ولی با استفاده صحیح از سنگ نمک و مشاوره قبل از خرید، به راحتی می‌توانید بیشترین بهره‌برداری را ز مجموعه خود داشته باشید.

سنگ نمک برای دام

یادداشت

اطلاعات بیشتری را درباره سنگ نمک دامی در این صفحه ببینید

ما در تمامی ایام هفته آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص خرید سنگ نمک دامی به شما خریداران محترم هستیم.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *