سنگ نمک گاو

فروشنده عمده سنگ نمک گاو، نمک دامداری، انواع سنگ نمک های کلوخه و صادراتی دامی، بدون هزینه بارگیری، ارسال به صورت فله و بسته بندی جامبو بگ به انتخاب خریدار.

خواص نمک دادن به گاو چیست؟

شاید بارها مشاهده کرده اید که در دامدارهای به دام ها خصوصا گاوها سنگ نمک داده می شود؟ علت استفاده از سنگ نمک گاو در دامداری ها چیست؟ و آیا سنگ نمک گاو خاصیتی دارد؟

اگرچه کمبود نمک برای انسان یک مشکل شایع نیست، اما گاوها به ویژه گاوهای شیرده در برابر کمبود آن آسیب پذیر هستند چرا که هر روز برای ساخت شیر به نمک نیاز دارند که حاوی سدیم و کلرید است.

اگر گاوها به اندازه کافی نمک دریافت نکنند اولین واکنش آنها کاهش اشتها و وزن است و ممکن است با گذشت زمان، گاوهایی که به سنگ نمک احتیاج دارند شروع به خوردن مواد عجیب و غریب مانند خاک، سنگ و چوب کنند و سعی کنند طعم غریزی خود را برای تامین نمک برآورده کنند.

سنگ نمک گاو

کمبود سنگ نمک در جیره غذایی گاو می‌تواند تعدادی از بیماری‌های تضعیف کننده و حتی مرگ را برای دام ها در پی داشته باشد.

غارها و سنگ نمک های طبیعی در طبیعت به عنوان محل تجمع حیوانات مختلف است كه برای برآوردن ولع و نیازهای بدنشان، به ویژه در زمستان سخت، راهی آنجا می‌شوند.

یادداشت

یک گاوداری برای بازگشت سرمایه نیاز دارد که در جیره غذایی گاوها حتما از سگ نمک استفاده شود

نمک برای رشد و نگهداری مناسب استخوان ها، ماهیچه ها، سیستم های گردش خون و حتی سیستم‌های عصبی مورد نیاز است.

سدیم برای جلوگیری از مشکلات شدید عملکرد در گاوها بسیار حیاتی است و در صورت کمبود، باروری، تولید شیر و رشد حیوانات تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

گاوها رژیم غذایی غنی از پتاسیم دارند، زیرا مقدار زیادی علوفه را مصرف می‌کنند. این میزان سطح سدیم موجودی و توانایی جذب منیزیم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اگر حیوان شما برای مدت طولانی محدودیت سدیمی در رژیم غذایی خود داشته باشد، می‌تواند آسیب جدی زندگی او را تهدید کند.

سنگ نمک گاو

در صورتی که حیوانات در یک دوره طولانی مدت بدون دریافت سنگ نمک گاو زندگی کنند، این کمبود می‌تواند باعث آسیب دائمی سیستم عصبی مرکزی، افزایش وزن روزانه شود و معمولا باعث ضعیف شدن دام ها می‌شود.

کدام سنگ نمک دامی مناسب است؟

استفاده از سنگ نمک باعث می‌شود حیوان بیشتر غذا بخورد و در نتیجه خیلی سریع تر هم رشد کند و علاوه بر آن سدیم موجب می‌گردد که گاوها مایع بیشتری جذب بدن خود کرده و همچنین وزن بیشتری بگیرند.

بهتر است که سنگ نمک را به شکل تیکه های برش خورده تهیه کنید، مزایای سنگ نمک برش خورده بدین شکل می‌باشد که با این کار، حیوان به راحتی می‌تواند سنگ نمک را لیس بزند البته از نظر هزینه‌ای سنگ نمک برش خورده خیلی گرانتر از سنگ نمک فله و کلوخه ای است و بیشتر محصولی صادراتی محسوب می‌شود.

سنگ نمک گاو

جالب است بدانید که  نمک گاوی علاوه بر تکه های برش داده شده به شکل دانه بندی نیز وجود دارد که این نمک به صورت ترکیبی دانه‌ای به غذا و علوفه گاو افزوده می‌شود. اضافه کردن نمک در مواد غذایی حیوان باعث می‌گردد علاوه بر اینکه طعم غذا بهبود یابد، مواد معدنی مورد نیاز دام نیز تامین شود.

سنگ نمک گاوداری

نمک از سدیم و کلرید تشکیل شده است، اما همچنین یک ماده حمل کننده ایده آل برای انواع مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، منیزیم، فسفر و سلنیوم است.

برای یک گاو شیرده، همه این عناصر مورد نیاز بوده و خوب است؛ به همین جهت به عنوان یک ماده غذایی مکمل سنگ نمک و نمک به دام ها خورانده می‌شود.

سدیم به کنترل سطح pH خون کمک می‌کند و کلرید به هضم کمک می‌کند و سطح اسید خون را متعادل نگه می‌دارد. در نتیجه گاوها هر روز از سال به سنگ نمک گاو نیاز دارند.

سنگ نمک گاو

برای گاوهای شیرده و گوساله ها، سنگ نمک برای تامین کلسیم مورد نیاز ساخت استخوان ها و دندان های قوی، تولید شیر، ضربان منظم قلب، جلوگیری از لخته شدن خون، حرکت ماهیچه ها و عملکرد بالای سیستم عصبی بسیار مهم است.

گاوهای شیرده بدون کلسیم کافی در معرض تب شیر قرار می‌گیرند و گوساله ها بدون کلسیم مناسب مستعد ابتلا به راکت هستند نشانه‌های بیماری یک گاو در اثر کمبود سنگ نمک می‌تواند عدم توانایی ایستادن باشد.

در مورد یک گاو شیرده معمولا تب به این دلیل آغاز می‌شود که بدن وی نسبت به زمانی که سنگ نمک کافی دریافت می‌کند، کلسیم بیشتری برای تهیه شیر استفاده می‌کند لذا پیشگیری بهترین روش درمانی است و بسیاری از افراد به طور معمول نمک کلسیم را به صورت ژل برای گاوهای تازه شیرده تجویز می‌کنند.

سنگ نمک گاو

خواص نمک کوهی

نمک و مواد معدنی علاوه بر مورد نیاز بودن برای عملکرد عضلات، سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن  و سلامت برای تولید مثل نیز بسیار ضروری می‌باشد.

نمک کوهی یک ماده معدنی ضروری برای گاو است و آنها باید به طور مرتب آن را مصرف کنند همچنین گاوهای گوشتی بسته به سن، مرحله تولید مثل و شرایط آب و هوایی از نظر مواد معدنی متفاوت هستند. به همین دلیل محصولات نمکی مانند بلور سنگ نمک گاو مقاوم در آب و هوا  و محصولات بدون نمک برای رفع نیازهای مختلف گله از معدن استخراج می‌شود.

یادداشت

به یاد داشته باشید هیچگاه از نمک دریا در جیره غذایی دام استفاده نکنید چرا که با رطوبتی که درون خود دارد هضم و بلع غذا را برای گاو بسیار دشوار خواهد کرد و آسیب بسیار جدی به سلامتی حیوان وارد می‌کند

معادن مواد معدنی همچنین به عنوان معادن سنگ نمک نیز شناخته می‌شود مکانی است که حیوانات می‌توانند از آنجا مواد معدنی مورد نیاز خود را تامین کنند.

بلورهای معدنی می‌توانند به صورت طبیعی و کلوخه ای باشند یا همانطور که پیشتر گفت به شکل برش خورده و در وزن های مشخص باشند مانند آنچه در تصویر زیر می‌بیند.

سنگ نمک گاو

معمولا استفاده از سنگ نمک گاوی به شکل کلوخه به دلیل قیمت ارزان بسیار طرفدار دارد و این سنگ نمک های معدنی تمام عناصر مورد نیاز دام را نیز در خود جای داده‌اند.

عناصر ضروری مانند فسفر و بیومتالها مورد نیاز در فصل بهار برای تقویت استخوان، ماهیچه و سایر رشد در گاوها و سایر حیوانات مانند اسب را فراهم می‌کند.

یادداشت

فیل ها، گاوها، گوسفندان، سنجاب ها، بز کوهی از این بلوکه های نمکی استفاده می‌کنند.

این نوع بلورهای نمکی به ویژه در اکوسیستم هایی که در دسترس بودن کلی مواد مغذی حیاتی است، بسیار مهم هستند. در هوای نامساعد، ذخایر معدنی شور حیوانات را مجبور به کوچ کردن به مایل ها دورتر می‌کند تا به طعم مواد مغذی مورد نیاز برسد.

تصور می‌شود که جانوران خاصی می‌توانند کلسیم موجود در نمک را تشخیص دهند، بسته به نوع حیوانات و نیازهای خاص آنها، سنگ نمک با مواد معدنی خاص (افزودنی‌ها) تقویت می‌شود.

سنگ نمک گاو

برخی از بلوک های سنگ نمک گاو مخلوط شده با سایر عناصر که بسته به دام هایی که باید تغذیه شوند تهیه می‌شوند. این بلوک های نمک در حالی که خواص خود را بدون تغییر حفظ می‌کنند در برابر شرایط محیطی مقاوم هستند.

پیشنهاد مشاهده

به موازات استفاده از سنگ نمک گاو، استفاده از سنگ نمک در مزارع به دلیل خاصیت نگهدارنده نمک، کشاورزان از آن برای حفظ خواص غذاها در فصول ذرت یا چمن استفاده می‌کنند.

سنگ نمک گاو

آیا نمک سبب مسمومیت گاو می‌شود؟

ریکتز نوعی بیماری استخوانی است که در مراحل اولیه استخوان ها نرم شده و رشد غیر طبیعی و اختلال در حرکت در مراحل بعدی نشان داده می‌شود. با تغذیه مناسب و دادن سنگ نمک گاو به گوساله ها و گاوهای مادر کاملا قابل پیشگیری است.

کمبود منیزیم ممکن است باعث ایجاد یک بیماری اغلب کشنده برای گاوهای شیری شود که می‌تواند بدون علائم هشدار دهنده دچار حمله شود.

در بهار هنگامی که گاوها با گوساله های جوان در مراتع با چمنزارهای سرسبز در حال تغذیه هستند؛ در صورت دسترسی گاوها به سنگ نمک گاو و تغذیه از چمنزارهای حاوی عنصر حیاتی منیزیم، این بیماری قابل پیشگیری است.

سنگ نمک گاو

گاوهای فاقد سلنیوم تعداد گوساله هایی را که در بدو تولد یا در مدت کوتاهی پس از آن از بیماری ماهیچه های سفید می‌میرند، افزایش می‌دهند. از علائم آن می‌توان به عدم ایستادن یا نارسایی قلبی اشاره کرد. این بیماری “عضله سفید” نامیده می‌شود زیرا ماهیچه ها به جای قرمز سفیدتر به نظر می‌رسند.

در حالی که بسیاری از انسان ها باید به دقت میزان نمک را محدود کنند، کشاورزان باید به طور دقیق روزانه سنگ نمک را به گاوهای شیری خود داده و نمک آن ها را تأمین کنند.

گاوها در رژیم های غذایی خود نیاز به نمک دارند و باید به مقدار کافی سنگ نمک به همراه سایر مواد معدنی برای آن ها تامین شود.

سنگ نمک گاو

متخصصان دام و علوفه کشاورزی طی تحقیقاتی که انجام دادند متوجه شدند که این میزان نیاز دام به نمک تا حد زیادی به نوع خوراک موجود در مراتع بستگی دارد.

با این حال، تحقیقات انجام شده توسط متخصص تغذیه در اواسط دهه ۱۹۹۰ باعث تعجب در مورد مصرف شد.

اینجا را نیز ببینید

تولیدكنندگان گوشت گاو، نمك و مواد معدنی را در كیسه ها و جعبه های قابل تهیه برای تغذیه گاوهایشان به طور مداوم می‌خواهند و هنگام مصرف نمک، به شکل دانه ریز می‌تواند به افزایش اشتهای طبیعی و وزن بدن گاو کمک کند.

سنگ نمک گاو

در صورتی که گاوها سنگ نمک قرمز را بیش از حد مصرف نمایند؛ دچار مسمومیت، دهیدراتاسیون و کاهش اشتها و وزن و اختلالات گوارشی می‌شوند لذا از دادن سنگ نمک قرمز که حاوی آهن بسیار زیاد است به گاو بپرهیزید.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *