سنگ نمک سمنان

صادرات سنگ نمک سمنان از مرز دریایی و زمینی، سنگ نمک قرمز، سنگ نمک نارنجی، سنگ نمک آبی سمنان، قیمت بسیار استثنایی جهت صادرات از در مرزهای زمینی و دریایی.

سنگ نمک چیست؟

نمک، از ترکیب دو کاتیون و آنیون تشکیل می‌شود که در قالب پیوند یونی باهم ترکیب شده و نمک را تشکیل می‌دهند. کاتیون این ترکیب شیمیایی، سدیم( Na+) و آنیون آن یون کلرید (Cl) است بنابراین فرمول شیمیایی این ترکیب شیمیایی NaCl است.

بطور کلی پیوندهای یونی جزء قوی ترین پیوند های شیمیایی هستند بر این اساس هر ترکیب شیمیایی که در آن از پیوندهای یونی استفاده شود از ترکیبات شیمیایی قوی با استحکام پیوندی بالا شمرده می‌شود.

سنگ نمک سمنان

با توه به تعریف بالا که هسته اصلی نمک و سنگ نمک از na+cl تشکیل شده است ولی هیچگاه این دو نماد شیمیایی در هر سنگ نمک مقدار یکسانی ندارند و متفاوت هستند لذا ما با انواع و اقسام سنگ نمک رو به رو می‌شویم و اختلاف درصد خلوص سنگ های نمکی نیز از همین ا نشئت گرفته است.

یادداشت

در ایران تاکنون سنگ نمکی به باکیفیتی سنگ نمک سمنان یافت نشده است

معرفی سنگ نمک سمنان

شهرستان سمنان از مناطقی است که در زمینه تولید سنگ نمک، با کیفیت بالا و مرغوبیت عالی، جزء شهرستان های برتر در سطح کشور به حساب می‌آید.

معدن سنگ نمک این شهرستان، که به معدن ملحه معروف است سنگ نمک هالیت با کیفیت خوبی دارد که پس از استخراج، برای فروش به سراسر کشور ارسال می‌شود.

نمک به عنوان یک چاشنی غذایی، از گذشته تا به امروز در طبخ انواع غذاها مورد استفاده قرار گرفته  و از آن در ضدعفونی و نگهداری انواع مواد غذایی نیز استفاده می‌شود همچنین از نمک به عنوان یک گندزدای قوی نیز یاد می‌شود.

سنگ نمک سمنان

در این میان یکی از استان هایی که در زمینه تولید نمک مورد نیاز کشور، سرآمد استان های دیگر است استان سمنان می‌باشد چرا که این استان با دارا بودن معادن سنگ نمک متعدد، به یکی از بزرگ ترین تولید کننده های نمک در ایران تبدیل شده است تا جایی که به تنهایی ۸۰ درصد از سنگ نمک ایران را در بازار داخل و خار از کشور تامین می‌نماید.

یادداشت

البته لازم به ذکر است قسمت اعظم سنگ نمک سمنان در شهر گرمسار متمرکز است و سنگ نمک سمنان در واقع اشاره به سنگ نمک گرمسار در استان سمنان دارد.

سنگ نمک آبی

یکی از شگفتی هایی که در مورد سنگ نمک ها وجود دارد این است که سنگ نمک ها می‌توانند رنگ های متفاوتی داشته باشند که این تفاوت در رنگ، به علت وجود املاح و عناصر معدنی متفاوت در قالب هر کدام از سنگ نمک ها میباشد.

سنگ نمک هایی که از مناطق مختلف و از معادن گوناگون در سطح کشور از جمله معدن سنگ نمک سمنان، استخراج میشوند با توجه به عناصر و املاح معدنی منطقه، میتوانند دارای رنگ هایی از قبیل صورتی، سیاه، آبی، سفید و در برخی موارد نیز میتوانند حتی نارنجی رنگ نیز باشند.

سنگ نمک سمنان

سنگ نمک آبی، یکی از انواع سنگ نمک هایی است که در سطح جهان بسیار نادر بوده و به همین دلیل، قیمت این نوع سنگ نمک، به دلیل کمیاب بودن بسیار بالا می‌باشد و جالب اینکه این نوع سنگ نمک فقط در ایران یافت می‌شود و در هیچ کشور دیگری این نوع سنگ نمک را که هم خاصیت درمانی دارد و هم زیبایی بسیار زیادی دارد نمی‌توان پیدا کرد لذا کشور ایران، به عنوان تنها صادر کننده سنگ نمک آبی در سطح جهان شناخته می‌شود.

یادداشت

در بازارهای بین المللی سنگ نمک آبی به PERSIAN BLUE SALT مشهور است

سنگ نمک استخراج شده در بسیاری از معادن از جمله سمنان، معمولا و در بیشتر موارد دارای رنگ سفید می‌باشند اما در برخی موارد، هنگامی که یکی از عناصر و یا کانی های تشکیل دهنده سنگ نمک، به میزان بیشتری در سنگ نمک وجود داشته باشد می‌تواند رنگ سنگ نمک را تغییر دهد به عنوان مثال، در مورد سنگ نمک هیمالیا، به دلیل وجود میزان بالای آهن در آن، رنگ آن به صورتی یا قرمز می‌گراید و در خصوص سنگ نمک آبی نیز این چنین است که میزان پتاسیم در آن زیاد بوده و این میزان پتاسیم بالا، باعث ایجاد رنگ آبی در سنگ نمک شده است.

سنگ نمک سمنان

یادداشت

اطلاعات بیشتر درباره سنگ نمک آبی را در اینجا ببینید

سنگ نمک قرمز

سنگ نمک قرمز یکی دیگر از انواع سنگ نمک میباشد که دارای زیبایی خاص خود میباشد این نوع سنگ نمک نیز تا حدود زیادی کمیاب بوده و در کشورهای زیادی دیده نمیشود.

همان طور که در پاراگراف قبلی نیز، اشاره شد سنگ نمک قرمز علاوه بر ایران که دارای مقادیر زیادی از این نوع سنگ نمک در معدن های خود از جمله در معدن سنگ نمک گرمسار می‌باشد و در کشور پاکستان و در رشته کوه‌های هیمالیا نیز از این نوع سنگ نمک یافت می‌شود.

سنگ نمک سمنان

سنگ نمک قرمز به این دلیل که دارای ذخایر آهن بالا می‌باشد رنگ آن نارنجی و یا قرمز بوده و زیبایی خاصی دارد که البته در ایران از آن برای تولید آجر نمک استفاده می‌شود.

یکی از کاربردها و فوایدی که سنگ نمک قرمز دارد میزان بالای آهن موجود در آن است که در بسیاری از مناطق جهان برای کمبود آهن این نمک را در برنامه غذایی گنجانده‌اند و تاثیرات آن در بهبودی بیماران فقر آهن مشاهده شده است هر چند که توصیه همیشگی ما مشورت با ڀزشک متخصص قبل از هرگونه درمان است.

یادداشت

سنگ نمک قرمز خلوص بالاتر از ۹۸ درصد دارد و به همین علت در بسیاری از کشورها مصرف خورکی آن تجویز شده است

سنگ نمک سمنان

صادرات نمک خوراکی از سمنان

از آنجایی که مرغوب ترین و باکیفیت ترین نوع سنگ نمک متعلق به سمنان است لذا اکثر کارخانه‌های تولید نمک خوراکی در این منطقه مستقر شده است و باکیفیت ترین نوع نمک خوراکی را تولید می‌کنند.

در این میان کارخانه نمک یکڀاش با تولید نمک خوراکی تبلور مجدد با خلوص بالاتر از ۹۹٫۲ درصد همواره مرغوبترین نوع نمک خوراکی را به بازار صادراتی عرضه می‌نماید.

سنگ نمک سمنان

سنگ نمک خوراک دام

یکی از نیازهای روزانه انسان نمک است ولی باید بدانید که حیوانات، خصوصا حیواناتی که به ما آدمیان سود فراوانی می‌رسانند مانند گاو و گوسفند که حیات ما به نوعی بسته به سلامتی این احشام دارد باید همیشه سنگ نمک در برنامه روزانه آنها وجود داشته باشد و نبود آن ضررهای جبران ناڀذیری را برای دام به دنبال دارد.

سنگ نمک خوراک دام برای استفاده در دامداری ها و گاوداری ها کاربرد داشته و از این رو صاحبان دام ها و گاوداری ها به دنبال سنگ نمک با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای استفاده در جیره غذایی دام های خود می‌باشند.

سنگ نمک سمنان

ما سنگ نمک دام را با کیفیت های متفاوت و مناسب با سلیقه‌های گوناگون برای شما آماده و ارسال می‌کنیم و نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد عدم استفاده از سنگ نمک های دارای آهن و منیزیم است که بسیار برای دام مضر است.

برای سنگ نمک دامی نمی‌توان این محصول را به صورت کلوخه ارسال کرد و حتما باید از نوع برش خورده باشد لذا ما سنگ نمک دامی برش خورده را برای اولین بار در ایران برای بازارهای صادراتی در کارگاه‌های تخصصی مجموعه سنگ نمک هالیتو برش زده و آماده می‌کنیم.

سنگ نمک سمنان

بازار صادرات سنگ نمک

تولید و استخراج سنگ نمک در ایران در بعضی از شهر ها به دلیل داشتن معادن سنگ نمک، به عنوان یک فعالیت تجاری که می‌تواند به تقویت اقتصاد کشور کمک کند بسیار رواج یافته است و در این میان استان سمنان، به عنوان یک استان برتر شناخته شده است و بیشترین ماشین آلات استخراج در این ناحیه مستقر شده است.

بازار سنگ نمک صادراتی سمنان و گرمسار متفاوت است و هر سنگ نمکی کشور هدف خود را دارد ولی برخی از سنگ های نمکی به صورت مشترک در همه کشورها مصرف می‌شود.

سنگ نمک سمنان

به  طور مثال سنگ نمک نارنجی و قرمز در همه کشورها شناخته شده است و سنگ نمک سفید نیز به به طور گسترده استفاده می‌شود که معمولا مصرف خوراکی و همچنین مصرف خوراک دام دو اولویت ویژه در همه کشورهاست.

برخی دیگر از سنگ نمک ها مانند سنگ نمک آبی به دلیل نایاب بودن و قیمت بسیار بالای آن معمولا خریداران آن در منطقه آمریکای شمالی و اروڀای غربی قرار دارند.

یادداشت

برای آشنایی با انواع سنگ نمک سمنان ڀیشنهاد می‌شود این صفحه را ببینید

سنگ نمک کریستالی که حالتی مانند شیشه دارد بازار خوبی در کشور ترکیه و فرانسه دارد و کشورمان ایران معادن بسیار فراوان سنگ نمک کریستالی در اختیار دارد هر چند که کیفیتهای هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.

سنگ نمک سمنان

اگر قصد ورود به عرصه صادرات سنگ نمک دارید به شما یشنهاد می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام با ما مشورت نمایید ما تجربه خود را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *