صادرات سنگ نمک

صادرات سنگ نمک خوراکی دامی صنعتی به روسیه و هند، صادرات سنگ نمک خوراکی اعلا و درجه یک، سنگ نمک نارنجی و قرمز، سنگ نمک دامی به صورت کلوخه و برش خورده، سنگ نمک صنعتی و نمک دانه بندی شده.

سنگ نمک ایران

ایران یکی از کشورهای اصلی صادر کننده سنگ نمک در بازار جهانی می‌باشد چرا که از تنوع بالایی در زمینه سنگ نمک و همچنین توانمندی لازم در جهت استخراج این ماده معدنی برخوردار است.

کشورهای اصلی خریدار سنگ نمک از ایران کشورهای ترکیه و عراق هستند که کشورهای همسایه واقع در حاشیه دریای خزر نیز اخیرا جزو مشتریان سنگ نمک ایران محسوب می‌شوند.

صادرات سنگ نمک

کشور ایران اقسام مختلفی از سنگ نمک را در خود جای داده که معادن مختلف سنگ نمک در این کشور بیانگر این موضوع است.

برخی از سنگ نمک های موجود در ایران در دنیا بینظیر است که در این میان به سنگ نمک آبی می‌توان اشاره کرد که بازار بسیار داغی را در اروپا دارد اگر چه در ایران محصولی ناشناخته است.

در ادامه مطلب برای اطلاع بیشتر شما ظرفیت صادراتی سنگ نمک ایران معرفی شده و جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

صادرات سنگ نمک

معرفی سنگ نمک خوراکی

سنگ نمک های خوراکی به سنگ نمک هایی گفته می‌شود که خلوص آنها بیش از ۹۸ درصد باشد به همین جهت هر سنگ نمکی را نمی‌توان جزو انواع خوراکی محسوب کرد.

از سویی دیگر سنگ نمک های با خلوص بالاتر از ۹۸ درصد مقدار آنها کمتر از سایر سنگ نمکهاست و همین علت سبب می‌شود این نوع از سنگ نمک قیمت بالاتری داشته باشد.

ما در مجموعه سنگ نمک هالیتو دو نوع از سنگ نمک خوراکی را عرضه می‌کنیم که در بازار ایران بی رقیب است و در بازارهای جهانی نیز تاکنون سنگ نمک سفید به این کیفیت مشاهده نشده است.

صادرات سنگ نمک

یادداشت

سنگ نمک سفید در بسیاری از مناطق قابل استخراج است اما کیفیت مورد نظر جهت استفاده خوراکی فقط در یک منطقه خاص قابل دستیابی است

سنگ نمک های خوراکی هالیتو به دو دسته تقسیم می‌شوند که هر دو نوع بسیار شگفت انگیز می‌باشند:

 1. سنگ نمک سفید خوراکی با خلوص ۹۸٫۵ درصد
 2. سنگ نمک سفید خوراکی با خلوص ۹۹٫۵ درصد

کلا سنگ نمک سفید رنگ با این درصد خلوص بسیار کمیاب است و در استانهای مختلف که سنگ نمک استخراج می‌شود سنگ نمک به این کیفیت وجود ندارد.

صادرات سنگ نمک

این دو سنگ نمک به صورت گسترده صادر می‌شوند و کشورهای روسیه و عراق و ترکیه خریداران اصلی آنها هستند.

کاربردهای سنگ نمک خوراکی

شاید تصور کنید سنگ نمک خوراکی به دلیل نامی که بر آن گذاشته‌اند فقط در پخت و پز یا تولید نمک خوراکی استفاده می‌شود البته این تصور درست است و از این سنگ نمک ها برای این دو مورد استفاده می‌شود اما این سنگ نمک ها کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارند.

ویژگی اصلی سنگ نمک خوراکی خلوص بالای آنها و میزان بسیار زیاد سدیم درون سنگ نمک است که از طرفی دیگر میزان منیزیم و کلسیم نیز در این سنگ نمکها در حد صفر می‌باشد.

صادرات سنگ نمک

همین ویژگی موجب شده این سنگ نمک ها گزینه بسیار خوبی برای تصفیه آب و احیای رزین نیز باشند لذا استفاده از سنگ نمک خوراکی برای سختی گیری آب امری کاملا رایج است.

یک استفاده دیگر از سنگ نمک خوراکی برای تولید سنگ نمک تزیینی است شاید باور نکنید اما این موضوع حقیقت دارد!

البته این دو سنگ نمک از لحاظ ویژگی متفاوت می‌باشند به طور مثال سنگ نمک شماره یک در برابر برشکاری و مته زنی نیز فوق العاده مقاوم است و برای ساخت سنگ نمک تزیینی استفاده می‌شود ولی سنگ نمک دوم این مقاومت را ندارد و برای تولید نمک خوراکی و احیای رزین بسیار مناسب است.

صادرات سنگ نمک

از سنگ نمک خوراکی همانطور که گفته شد برای تولید سنگ نمک دکوری نیز استفاده می‌شود که به دلیل خلوص بالا خاصیت درمانی فراوانی دارد البته ما در مجموعه هالیتو از این سنگ نمک برای تولید آجر نمک نیز استفاده می‌کنیم.

یادداشت

آجر نمک های درمانی هالیتو برای تولید اتاق نمک کاربرد بسیار زیاد دارد

همچنین در بسیاری از صنایع خوراکی، تولید پارچه، رنگرزی از سنگ نمک خوراکی در مقیاس گسترده استفاده می‌شود.

صادرات سنگ نمک

انواع سنگ نمک دامی

از استفاده های فراوان سنگ نمک در سطور بالا گفته شد در این قسمت نیز یکی دیگر از موارد کاربرد سنگ نمک بیان می‌شود که استفاده برای خوراک دام است.

در این زمینه تمام کشورهای دنیا مشترک می‌باشند و از سنگ نمک دامی حتما باید استفاده کنند اما شکل و فرم این سنگ نمک ها متفاوت است.

مثلا در داخل ایران برای پایین آوردن هزینه‌ها از سنگ نمک دامی به شکل معمول خود استفاده می‌شود به این معنی که سنگ نمک همان فرم صخره مانند خود را دارد ولی وزن آنها ممکن است متفاوت باشد اما در خارج از ایران مرسوم است که سنگ نمک را به شکل برش خورده استفاده کنند.

صادرات سنگ نمک

مجموعه سنگ نمک هالیتو هر دو نوع سنگ نمک دامی را عرضه می‌کند یعنی هم نوع کلوخه و هم سنگ نمک دامی برش خورده که ویژه بازارهای صادراتی است.

یادداشت

مجموعه هالیتو سنگ نمک برش خورده را با قیمتی بسیار استثنایی عرضه می‌کند برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید

صادرات سنگ نمک

صادرات سنگ نمک

طبق آخرین گزارشات علمی بلورهای درخشنده موجود در سنگ نمک یکی از منابع طبیعی تولید کننده یون های منفی هستند.

امروزه در دنیای مدرن استفاده از لوازم الکترونیکی مانند گوشی همراه، تلویزیون، ماکروویو، لپ تاپ و غیره جز لاینفک زندگی ما می‌باشد که علاوه بر اینکه به افزایش کیفیت زندگی کمک می‌کند با تولید یون های مثبت اثرات جبران ناپذیری را بر روی سلامت انسان دارند.

صادرات سنگ نمک

یون های منفی تولید شده بوسیله بلور سنگ نمک می‌تواند به خنثی کردن یون های مثبت تولید شده توسط لوازم الکترونیکی کمک کنند و باید بدانیم شناخت این ماده طبیعی ارزشمند مربوط به الان نیست و پزشکان رومی و یونانی نیز از گذشته های دور به اثر مثبت استفاده از سنگ نمک در محل کار و زندگی پی برده‌اند.

از اثرات مثبت استفاده از سنگ نمک می‌توان به:

 • بهبود خلق و خوی افراد
 • درمان بیماری های پوستی
 • درمان بیماری های تنفسی مانند آسم، آلرژی، سرماخوردگی، برونشیت، فیبروز کیستیک
 • درمان سینوزیت
 • درمان سرفه های ناشی از سیگار کشیدن

صادرات سنگ نمک

اشاره نمود البته قطع به یقین می‌دانید که برای درمان بیماری های فوق، سنگ نمک به شکلی معمولی مورد استفاده نمی‌باشد و با تبدیل به اشکال مختلف مانند سنگ نمک چراغ خواب، آجر نمک و ساخت اتاق نمک به درمان بیماری ها کمک می‌کند.

یادداشت

مجموعه هالیتو بزرگترین تولید کننده آجر نمک و سازنده اتاق غار نمک در ایران است که محصولات آجر نمکی خود را به سایر کشورها نیز صادر می‌کند

صادرات سنگ نمک

معادن نمک ایران

در ایران دو نوع معدن نمک وجود دارد که شامل معادن نمک کوهی و نمک های استخراج شده از آب دریا است.

گرمسار در استان سمنان بعنوان یکی از مهمترین مراکز تامین کننده سنگ نمک در ایران است که تامین کننده بخش زیادی از سنگ نمک صادراتی ایران است.

معادن سنگ نمک در شهرهای زیادی از ایران وجود دارد اما از نظر رنگ، میزان خلوص بین معادن سنگ نمک تمایز وجود دارد.

صادرات سنگ نمک

سنگ نمک گرمسار از کیفیت بالایی برخوردار است و بیش از ۷۰ درصد از سنگ نمک صادراتی ایران را تامین می‌کند. در حال حاضر در گرمسار ۴۰ معدن نمک فعال وجود دارد که در روز هزار تن سنگ نمک از آنها استخراج می‌شود که قدرت تامین نیاز بازار داخلی و پتانسیل لازم را برای رفع نیازهای بازار جهانی دارد.

نکته

سنگ نمک خوراکی و درجه یک در همه معادن گرمسار یافت نمی‌شود و تنها یک معدن توانایی تامین چنین سنگ نمکی را دارد.
مجموعه هالیتو بزرگتین تامین کننده سنگ نمک خوراکی اعلا در منطقه می‌باشد

صادرات سنگ نمک

استخراج نمک از معادن جهت صادرات سنگ نمک به دو روش صورت می‌گیرد که شامل معادن نمک روباز و معادن نمک تونلی است.

در سال های اخیر بدلیل عدم نیاز به هزینه جهت باطله برداری از روش معادن نمک تونلی برای استخراج نمک استفاده می‌شود.

سنگ نمک معادن گرمسار، به تناسب رنگ به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 • سنگ نمک سفید
 • سنگ نمک آبی
 • سنگ نمک نارنجی
 • سنگ نمک قرمز
 • سنگ نمک سیاه
 • سنگ نمک کریستال
 • سنگ نمک سفید رگه دار

که موارد استفاده از آنها طیف وسیعی از صنایع خوراکی و دامی و صنعتی را در بر می‌گیرد.

صادرات سنگ نمک

روش استخراج سنگ نمک از معادن

در هر دو روش معادن نمک روباز و معادن نمک تونلی، برای استخراج سنگ نمک در ابتدا توسط مته های حفاری حفره هایی ایجاد می‌شود که عمق و تعداد حفره ایجاد شده تحت تاثیر محل استخراج قرار دارد و معمولا تعداد حفره از ۱۰ یا ۲۰ عدد شروع شده و گاها به ۱۰۰ یا ۲۰۰ عدد می‌رسد.

عمق حفره به طول مته بستگی دارد که طول مته در معادن سنگ نمک از ۵/۱ متر شروع می‌شود و به ۶ الی ۹ متر می‌رسد.

صادرات سنگ نمک

نهایتا در چال ها مواد منفجره قرار می‌دهند و آن قسمت را منفجر می‌کنند بعد از انفجار سنگ های نمک از کوه نمک جدا می‌شوند و روی هم ریخته شده و توسط لودر جمع و به کارخانه منتقل می‌شود.

در روش استخراج به روش تونل از همان روش چال زدن و انفجار استفاده می‌شود با این تفاوت که چال های ایجاد شده باید عمودی و زاویه دار باشد.

صادرات سنگ نمک

صادرات نمک صنعتی

علاوه بر سنگ نمک و اقسام گوناگونی که نام برده شد نمک صنعتی یا همان تصفیه نشده که بازار بسیار داغی در خارج از کشور نیز دارد برای صادرات گزینه بسیار مناسبی است.

نمک صنعتی در حقیقت نمکی است که تصفیه نشده است و نتیجه خرد شدن سنگ نمک است که دانه بندی های متفاوتی دارد معمولا کوچکترین نوع دانه بندی مانند غبار است و تا بزرگترین نوع دانه بندی که مانند نخود است.

صادرات سنگ نمک

کاربردهای بسیار فراوان نمک های تصفیه نشده سبب شده میزان تقاضا برای این محصولات بسیار زیاد و از حد معمول بیشتر باشد و در خارج از مرزهای کشورمان از این نمک برای مصارف خوراکی به وفور استفاده می‌شود.

صادرات سنگ نمک

قیمت جهانی نمک

نمک رایجترین ماده غذایی در جهان است که ازدیاد آن در سفره نسل بشر، سبب شده چندان توجهی به آن نشود .ولی جالب است که بدانید تا قبل از انقلاب صنعتی استحصال و به دست آوری نمک کاری بسیار دشوار بود و اغلب برای استخراج نمک از زندانیان استفاده می‌شد چرا که گرد و خاک حاصل از برش تپه های سنگ نمکی سبب مرگ و میر کارگران می‌شد.

ولی با وقوع انقلاب صنعتی و استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته و البته در کنار آن سیستم انفجار و استخراج، سبب شد به دست آوردن نمک کاری بسیار ساده و آسان شود.

صادرات سنگ نمک

اما با این حال استفاده از نمک در تمامی ارکان زندگی روز به روز در حال گسترش است و در هر عرصه‌ای که انسان پا می‌گذارد استفاده از نمک شرط اولیه تولید و نوآوری است و همین امر سبب شده نمک به کالایی دسترس پذیر و البته تخصصی تبدیل شود به گونه‌ای که هر صنعتی از نمک سایز بندی شده و مخصوص به همان صنعت استفاده می‌کند.

چنین امکانی سبب گردیده نمک به صورت کاملا دقیق استخراج و مورد بهره برداری قرار گیرد که همین تخصصی شدن سنگ نمک و نمک باعث تفاوت قیمت آن نسبت به گذشته شده است.

صادرات سنگ نمک

برای نمک همواره ۳ قیمت اعلام می‌شود که به ترتیب ذیل است:

 1. قیمت درب معدن یا درب کارخانه
 2. قیمت FOB
 3. قیمت CRF مقصد

برای نمک همواره این ۳ قیمت تعیین کننده خرید و فروش است که شرط اولیه قیمت گذای همیشه کیفیت محصول است اما پس از کیفیت موارد دیگری نیز حائز اهمیت است چرا که در هر کشوری با کشور دیگر نرخ خدمات متفاوت است مثلا در برخی از کشورها هزینه حمل و نقل پایین است یا در برخی کشورهای دیگر نرخ دستمزد کارگر بالاست که مواردی از این دست سبب تفاوت قیمت می‌شود.

یادداشت

مهمترین عامل قیمت گذاری سنگ نمک و نمک کیفیت محصول است

صادرات سنگ نمک

به عنوان مثال سنگ نمک هیمالیا که در دنیا سنگ نمک مشهوری است درب معدن با توجه به کیفیت های متفاوتی که وجود دارد از ۱۲ دلار تا ۳۵ دلار قیمت دارد اما همین سنگ نمک برای تحویل در مقصد به فرض مثال تحویل در امارات نرخ ۷۰ تا ۱۵۰ دلاری را دارد مبالغ اضافه شده مربوط به هزینه‌های بسته بندی، گمرکی و حمل و نقل است.

یادداشت

در میان تمام سنگ نمک ها و نمک های موجود در جهان گرانترین سنگ نمک، سنگ نمک آبی ایران و پس از آن سنگ نمک هیمالیا است

از طرفی از جمله ارزانترین نمک های موجود در سطح جهان، نمک های تصفیه نشده کشورمان ایران است که کشورهای همسایه ایران خریداران اصلی آن می باشند.

صادرات سنگ نمک

کشورهای وارد کننده و صادر کننده نمک

در دنیا واردات و صادرات نمک امری رایج است اما برخی از کشورهای دنیا قوانین سخت گیرانه‌ای برای واردات نمک دارند که از جمله آنها کشورهای ایران و پاکستان می‌باشند.

این دو کشور به دلیل اینکه منابع زیاد نمکی در اختیار دارند واردات هر گونه نمک را ممنوع کرده‌اند که کاملا صحیحی و اصولی است ولی کشورهای زیادی نیز هستند که صادر کننده نمک می‌باشند که در ادامه لیست ۲۰ کشور اول تولید کننده نمک در دنیا را در جدول پایین می‌بینید.

یادداشت

لیست زیر شامل تولید نمک دریا و سنگ نمک معدنی و سایر روش های تولید نمک در هر کشور است و فقط اختصاص به یک منبع نمک ندارد

صادرات سنگ نمکصادرات سنگ نمک

شرایط صادرات نمک

برای صادرات نمک دو مورد اساسی را لازم دارید:

 1. شرکت تامین کننده (supplier)
 2. شخص یا شرکت صادر کننده (exporter)

این دو شخص که می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند تکمیل کننده زنجیره صادرات می‌باشند.

مجموعه سنگ نمک هالیتو به عنوان بزرگترین تامین کننده سنگ نمک تاکنون درخواستهای فراوانی را از سوی صادر کنندگان و مشتریان خارجی خود داشته و تامین نموده و به مقصد ارسال نموده است.

صادرات سنگ نمک

اگر شما هم به عنوان شرکتی بازرگانی در خصوص صادرات سنگ نمک و انواع مختلف آن و همچنین تامین اقسام مختلف نمک صنعتی و خوراکی نیاز به تامین نمک و یا پرسشی در خصوص صادرات این محصول داشتید با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مشاوره رایگان در خصوص انواع سنگ نمک صادراتی

دریافت مشاوره رایگان در خصوص صادرات نمک و سنگ نمک
۰۹۱۲۹۳۸۰۱۸۸
حسینی

موانع صادرات سنگ نمک

صادرات سنگ نمک از ایران با مشکلاتی مواجه است که مهمترین آن مسئله حمل و نقل سنگ نمک است.

گرمسار در استان سمنان به عنوان یکی از مهمترین مراکز تامین کننده سنگ نمک در ایران می‌­باشد و  معادن نمک این شهر تامین کننده بخش زیادی از سنگ نمک جهت صادرات از ایران هستند با این وجود موضوع حمل و نقل همواره یک مسئله جدی است.

اگر قصد صادرات سنگ نمک به سمت جنوب از طریق بنادر بوشهر و بندرعباس را داشته باشید بعد مسافت یک مسئله تاثیرگذار است و قیمت محصول را دو برابر می‌کند.

صادرات سنگ نمک

البته حمل بار به جنوب بعضا از طریق قطار نیز ممکن است ولی از آنجا که در امر صادرات زمان یک مسئله مهم است حمل با قطار ممکن است زمان بیشتری را از صادر کننده بگیرید هر چند که قیمت پایینتری دارد و باید به این مسئله نیز توجه نمود.

از دیگر مشکلاتی که در خصوص صادرات سنگ نمک بسیار جدی و اساسی است مسئله بسته بندی و پکینگ است چرا که امری رایج در سراسر دنیاست.

اما بسته بندی سنگ نمک آن هم در معادن، کاری بسیار دشوار بوده و همیشه قیمت بسته بندی از قیمت سنگ نمک در معدن بیشتر است که سبب ناخرسندی خریدار می‌گردد.

صادرات سنگ نمک

مورد دیگر به دلیل اینکه معادن اکثرا دارای مسیری خاکی هر چند کوتاه به فاصله یک یا دو کیلومتری هستند همین مورد سبب می‌شود هر ماشینی حاضر به بار زدن در معدن نباشد چرا که بهترین ماشین برای حمل سنگ نمک، کامیونهای تریلی کمپرسی هستند که بتوانند بار را در مقصد کمپرس کرده و خالی نمایند.

تریلی های کمپرس همواره قیمتی بسیار بیشتر از تریلی های کفی یا لبه دار مطالبه می‌نمایند که این مورد نیز تاثیر فراوانی بر قیمت تمام شده سنگ نمک خواهد داشت.

صادرات سنگ نمک

البته تمامی این موارد با صرف هزینه بیشتر قابل حل است ولی از طرفی خریدار قصد دارد محصول خود را به قیمتی ارزانتر خرید و در زمان سریعتری دریافت نماید که اگر بتوان موضوع بسته بندی و نرخ حمل و نقل را اصلاح نمود امر صادرات سنگ نمک رونقی بیش از پیش خواهد داشت.

مجموعه سنگ نمک هالیتو صفر تا صد صادرات سنگ نمک را از درب معدن تا تحویل در کشور مقصد (با پایینترین نرخ حمل دریایی) انجام خواهد داد برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *