کارخانه نمک

بزرگترین کارخانه نمک معدنی سمنان، تولید انواع نمک خوراکی، سنگ نمک خرد شده دانه بند شده در سایزهای مختلف پودری، نمک دانه ریز شکری، نمک دانه درشت نخودی و شیلاتی.

نمک در طبیعت به دو صورت گنبد های نمکی که حاصل از خرد شدن سنگ های نمک در معادن سنگ رسوبی است و یا از تبخیر آب دریا به وجود می آید، البته نمک حاصل شده در ابتدا قابل مصرف نیست به همین منظور کارخانه نمک برای تبدیل این کالا به محصول نهایی که قابل استفاده برای افراد باشد، به وجود آمد. با پیشرفت روز افزون علم و فناوری و همچنین افزایش تقاضا، کارخانه های نمک به انواع مختلفی به وجود آمدند که در ادامه به توضیح هر کدام پرداخته و روش تولید نمک در کارخانه های مذکور را توضیح می دهیم.

کارخانه های نمک به طور معمول به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. کارخانه های نمک صنعتی
  2. کارخانه های نمک خوراکی
  3. کارخانه بسته بندی نمک

روش تولید نمک در کارخانه

در کارخانه های نمک صنعتی با استفاده از آسیاب ها و یا سایر روش های خرد کردن، سنگ نمک را خرد می کنند، در کارخانه نمک خوراکی با توجه به این که سلامت افراد جامعه باید رعایت شود به عملیات تبلور مجدد و همچنین فیلتراسیون نمک پرداخته و سپس نمک خوراکی را وارد بازار می کنند، در کارخانه های بسته بندی نمک همانطور که از نام آن مشخص است صرفا نمک را بسته بندی می کنند و به بازار عرضه می کنند.

کارخانه نمک

کارخانه نمک تصفیه شده

برای تهیه نمک قابل مصرف و استاندارد در کارخانه نمک فعالیت های خاصی باید انجام شود، در ابتدا سنگ نمک آسیاب شده و با حل شدن در آب یک محلول آب نمک اشباع به وجود می آید و با افزودن مواد شیمیایی خاص و خارج کردن مواد نا محلول از درون محلول به مرحله ی بعد می رسیم، سپس محلول را از فیلتر عبور داده و آن را تبخیر میکنیم، در نهایت به بلور های نمک ید اضافه کرده و بعد از آن نمک ها را به انبار کارخانه نمک برده و پس از بسته بندی روانه بازار می کنیم.

کارخانه نمک

صادرات نمک به ترکیه

همان طور که می دانید کشور ترکیه همسایه کشور ایران است و مبادلات اقتصادی زیادی بین این دو کشور وجود دارد؛ یکی از کالاهایی که در این مبادلات نقش دارد نمک می باشد، در کارخانه نمک محصولات با کیفیتی تولید می شود که با توجه به بازار های جهانی می توان آن را به کشورهای دیگر از جمله ترکیه صادر کرد.

کارخانه نمک

از یک سو باعث رونق اقتصاد و اشتغال زایی در کشور ما می شود و از سوی دیگر نمک با کیفیت به دست مصرف کنندگان در کشور ترکیه می رسد.

منبع: مرکز صادرات سنگ نمک هالیتو

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *