نمک برف و یخ

بزرگترین مرکز فروش نمک برف و یخ در ایران، فروش نمک جاده به صورت فله، صادرات نمک ضد یخ در کیسه جامبو، امکان تحویل روزانه هزار تن بدون محدودیت.

نقش نمک در ذوب شدن یخ

نمک جاده در مناطق سردسیر کاربرد زیادی دارد چرا که وقتی دمای آب به صفر درجه سانتیگراد برسد، یخ تشکیل می‌شود.

نمک جاده سبب کاهش نقطه انجماد آب شده و بدین ترتیب یخ زدن آب مشکل تر می‌شود اما نکته کلیدی این است که نمک شجاده باید کاملا خالص و عاری از هرگونه خاک باشد.

در ابتدا باید بگوییم که نمک جاده یک هالیت ساده است یعنی نمک جاده، سنگ نمک یا به عبارتی فرم طبیعی نمکهایی است که در روی سفره های غذا ما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت نمکی که جهت استفاده خوراکی در بازار وجود دارد با سنگ نمک در این است که سنگ نمک هنوز تصفیه نشده و املاح معدنی فراوانی را درون خود دارد و به همین جهت در رنگهای متفاوتی قابل مشاهده است.

سنگ نمک بعد از عملیات تصفیه به نمک خوراکی تبدیل می شود و در این زمینه کشورها قوانین متفاوتی دارند اما اکثر کشورها قائل به تصفیه بودن نمک هستند ولی درصدی نیز بر این عقیده هستند که سنگ نمک خالص ترین نوع طبیعی نمک است و پس از شستشو قابل مصرف است و نیازی به عملیات تصفیه نیست.

علی ایحال استفاده از سنگ نمک جز پر کاربرد ترین و مقرون به صرفه ترین روش های مقابله با یخ زدگی جاده ها است و این امری است که در تمام دنیا هم اکنون در حال انجام است.

اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که نمک دقیقا چکار می‌کند که سبب حفاظت جاده از یخ زدگی می گردد برای رسیدن به این پاسخ با ما همراه باشید.

نمک برف و یخ

علت پاشیدن نمک روی جاده

وقتی دمای آب به صفر درجه سانتیگراد برسد یخ تشکیل می‌شود و نمک سبب کاهش نقطه انجماد آب  (Freezing point depression) می‌گردد بدین ترتیب یخ زدن آب مشکل تر می‌شود.

یک محلول نمک ۱۰ درصد در دمای ۶- درجه سانتی گراد و یک محلول ۲۰ درصد در دمای ۱۶- درجه سانتی گراد منجمد می‌شود.

نکته کلیدی این است که حداقل مقدار کمی آب روی جاده باید وجود داشته باشد تا نمک بتواند سبب کاهش نقطه انجماد آب شود. به همین علت است که در اکثر مواقع در زمانی که هواشناسی هوای برفی را پیش بینی می کند کامیون ها جاده را با محلول حاوی آب و نمک نگهداری می‌کنند.

یادداشت

نمک جاده سبب کاهش نقطه انجماد آب می گردد

 

نمک برف و یخ

مرکز فروش نمک برف و یخ

مجموعه هالیتو تولید کننده نمک مخصوص جاده می‌باشد و روزانه توانایی تحویل ۲ هزار تن از این محصول را دارد.

نمک برف و یخ

نمک جاده حهت بازار داخل به صورت فله و برای بازارهای صادراتی به صورت کیسه جامبو یک تنی تحویل می‌شود.

منبع: مرکز سنگ نمک هالیت ایران

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *